Webin kuralını ziyaretçi koyar

İyi bir bir web sitesi nasıl olmalı?

Sence benim web sitem iyi mi?

Web sitemizi daha iyi hale getirmek istiyoruz, ne yapalım?

Bunların cevabını eskiden webmasterlar verirdi.

Artık kuralları ziyaretçi koyuyor. Kurallar çok basit.

Eğer bir web sitesi ziyaretçi çekiyorsa iyidir, çekmiyorsak kötüdür.

Webin performans kriterlerini müşterilerin gözünden şöyle bir değerlendirince aşağıdaki prensiplere eriştim;

Tasarımda uyumu koruyun

Sitenin tasarım konseptini oluşturan renklerin ve fotoğrafların renk uyumu, site ziyaretçilerine kendilerini daha iyi hissettirir. Siteye bağlılığını etkiler.

Size standart bir şeyler anlatmaya ya da satmaya çalışan iki kişiden hangisini dinlemeyi tercih edersiniz? İyi giyimli birisiyle olanı mı, berduş olanı mı?

Ziyaretçiye güven vermelidir

İnternetin bir enformasyon çöplüğüne dönmeye başladığından beri en önemli şey güven oldu.

Bu nedenle her ziyaretçinin ilk sorguladığı şeylerden birisi sitenize güvenebilmektir. Bunun hem teknik açıdan sağlamalı, hem de materyal uyumu ile oluşturacağınız denge bilinçaltına güvensizlik hissi vermemeli, onları rahatsız etmemelidir.

Erişim özgüveni

Çoğu insan, kaybolduğu bir yere tekrar tekrar gitme cesareti gösteremez.  Web sitenizde istediği yere kolayca ulaşabilmesi, ziyaretçilerinizin sitenizle ilgili erişim özgüvenini oluşturacaktır. Sitenizdeki bir alt sayfanın linkini dahi cümlelerle arkadaşına tarif edebiliyor ise, bu web siteniz için olumlu bir göstergedir.

Tabi, mobil cihazlarda da aynı erişim kolaylığının sağlanmasını ayrıca söyleme gereği hissetmiyorum.

Hız, hız, hız

Maalesef bir bardak sıcak kahve alırken dahi, baristanın kahveyi hızlı hazırlamasını bekliyoruz. Zamanı çok önemsediğimizden değil, tükettiğimiz her şeyde bir sabırsızlık sergiliyoruz. Bu nedenle, bu maddeler arasında belki beni en iyi anlayıp empati kurabildiğiniz madde bu olabilir.  Web sitenizde hız problemi kesinlikle olmamalı.

Popülerlik ve SEO

İnsanlar popüler olanı sever. Arkadaşlarınız arasında da popüler olanlarla daha çok görüşmek istediğinizi boşuna inkar etmeyin, herkes biliyor.

Kimsenin bilmediği web sitelerinde dolaşma fantezisi olan çok az insan vardır.

Ziyaretçilerin bir web sitesinden beklentisi de popülerliğinin olmasıdır. Yani, ziyaretçi haklı olarak arama motorları o web sitesini iyi tanısın, mümkünse sık sık reklamlarda karşısına çıkarsın ister.

Şöyle bir düşünün, google’da bir arama yaptıktan sonra sonuçlar arasında 5. sayfaya kadar ilerlediniz mi hiç? Siz, siz olun, web sitenizin arama motorlarıyla arasını iyi tutun. Benden söylemesi.

Yazının linkedindeki sayfasına buradan erişebilirsiniz