Küçük bir e-ticaret sitesi ama nasıl?

Bir e-ticaret girişimi yapacaksınız, neye göre yazılımı seçip de kiminle çalışacağınıza nasıl karar vereceksiniz?

Önce müşterilerimi ve dostlarımı yönlendirirken benimsediğim 3 kriter var:

1)     Giriş maliyeti ve gelecek 3 yılın içindeki ihtimaller:

Özellikle ortak bir girişim ise değişiklik parametreleri daha da artıyor. İlk 3 yıl herşeye gebe olabilir. Batabilirsiniz ya da birden büyüyebilirsiniz. Yeni karar vericiler aranıza katılabilir, diğer ortaklar hisselerini bir kişiye devredip çıkabilirler.

Giriş maliyeti düşük olan sistemlerin, çıkış ve değişiklik maliyetleri düşük olmayabilir. Size yolda stres yaşatıp para harcatabilir.

2)     Devir/Değişiklik kolaylığı: Gönül ister ki, yola çıktığı firmayla mutlu olup uzun yıllar devam etse. Malesef illa ki günün birinde herhangi bir sebeple tedarikçinizi değiştirmeyi istediğinizde, bu size pahalıya patlamamalı. Kolay olmalı.

3)     Güvenlik: Hem hatalara karşı, hem saldırılara karşı güvenlik riski önce minimuma indirilmeli, indirilmiş haliyle de devredilmeli.

Bu 3 kriter, her çözüm yolunda aynı şeyi sunmuyor.

Şu anda e-ticaret sitesi sahibi olmak için 3 model var.

1)     HEPSİ BİZDE, HALLEDERİZ MODELİ:

Barındırma hizmeti(hosting) sizde ya da aradaki ajansın sorumluluğunda olan modeldir.

Piyasada kullanılan Woocommerce, Magento, OpenCart gibi herhangi bir e-ticaret yazılımı üzerine tasarım yaparak kullanılır.

Bunun üstüne iki çözüm vardır. Hazır tema ya da terzi işi. Hazır temalar çok yönlüdür, üzerinde çok düşünülmüş seçenekler sunar. Terzi işini de önceden düşünüp, tarif etmeniz gerekir ki terzi yapsın.

Kimisi hazır tema kullanır, kimisi terzi işini tercih eder. Fakat ikisinin de emek olarak farkı yoktur. Başkasının hazırladığı tasarımı konfigüre etmek de, sıfırdan tasarım hazırlama süreci de aynı zorlukta.

Bu tür çözümlerde güvenlik konusu tedarikçiden tedarikçiye değişir. Karşınızdaki firma eğer sürekli bu model üzerinde çalışan ve e-ticaret müşterileri yoğunlukta bir firma ise, kişiye/ajansa dayalı olarak model güvenilirdir. Bir sene sonra e-ticaret müşterisi kalmaz da siz o firmanın 2-3 e-ticaret müşterisinden biri haline gelirseniz bu modele girmeyin derim. Firma halen iyidir ama, sizin talepleriniz firmayı yoracaktır.

Öncelikli mesele altyapının ne olduğu değil, işlerken ona sahip çıkabilmenin maliyetini en uygun hale getirmek.

Bu tür çözümlere gözü kapalı giren çok insan var. Aktardığım endişe tamamen benim hassasiyetimden kaynaklanıyor. Yıllardır bu şekilde çalışan ve başına hiç kötü bir şey gelmemiş ve halen ticaretine devam eden bir çok insan da vardır.

Örneğin,

Sözcü gazetesi ve Wall Street Journal gazetesi de benim kullanmayı çok sevdiğim wordpress altyapısını kullanıyor ama eğer birisi bir online gazete çıkarmak istese ben yine bir sürü tereddüt bildirirdim.

Açık kaynaklı web yazılımı, asla düşük maliyet işareti değildir.

2)     HİÇ BİR ŞEY BİLMENE GEREK YOK, KİRALA KULLAN MODELİ:

İdeasoft, TSoft gibi e-ticaret sitesi kiralayan şirketlerden konfigürasyonun tamamı onlara ait olan bir modeldir.

Bunlarda giriş ücreti caziptir, ( Neredeyse 10bin liralık paketi, 3bin liraya verirler.)

İkinci yılda normal rakamlar üzerinden ilerlemek durumunda kalırsınız, eğer iş yapamazsanız sizi rahatsız edebilir.

Güvenlik sorunu yok, onların hazırlamış olduğu tasarımları kullanabilirsiniz. Özel tasarımları ayrı bir şekilde terzi işi yaptırmalısınız.

3)     DAHA UCUZA KİRALA – BİR KERE KONFİGÜRE ET RAHATLA.

Shopify.com herşeyi kendisinin host ettiği ve size aylık kiralama karşılığında servis olarak sunduğu bir sistemdir. Çoğu müşterimize bu sistemi öneriyorum.

Aylık 29$’a bir sistem kiralanır. O parayı ajanstan bağımsız her ay firmaya ödersiniz. Ajans üzerinden bir kereliğine shopify development hizmeti alınır.  Shopify için themeforest.net’teki yüzlerce temadan birisi seçilir.

Güvenlik sorunu yok, tasarımlar çok güzel.

Örnek; https://yourstore-default.myshopify.com/

KARAR VERİRKEN;

Ürün gamı geniş olan ve zaten en geniş paketleri almak zorunda olan müşterilerin tercihlerini “paket yeterliliği” belirlediğinden onların “hangisini alsam” sorunu çok fazla yok.

Fakat, “hem hepsi olur, hem hiç biri uymuyor” durumundaki küçük girişimlerde e-ticarete giriş kısmı çoğuna belirsizdir.

Bu konuda kararsız olan girişimciler için küçük bir aydınlatma olmasını dilerim.