İyi Şirket Hikayesi için 7 Kurtarıcı

Senelerdir üretim yapıyorsunuz ya da hizmet veriyorsunuz ama, ne zaman bir marka veya bir şirket hikayesi lazım olsa, çoğu şirket bu hikayeleştirmekte zorlandığı gibi, müşterilerini motive edecek bir hikaye de bulamazlar.

Ödül törenlerinde gördüğünüz parlak şirket hikayelerinde genellikle akıllıca bir ürün ve yetenekli patron ya da ortaklar ile, bunlara “Ahh, bugüne kadar neredeydiniz, hemen alıyoruz.” diye yapışan müşteler ve yatırımcılar vardır.

Oysa sizin şirketiniz sıradan bir şeyler üreten ve çok da farklılığı olmayan bir şirket değil mi?

İşte sözüm tam da size. Milyonlarca şirket var ama sadece çok azı parlak insanlar tarafından pembe tablo koşullarında kuruluyorlar. Eğer farklılaşma çabanız yoksa, yazıhane/muhasebe arasında dönen “başka şubemiz yoktur” bakkallarına dönersiniz.

Şirket hikayenizde farklılaştıracak şeyleri gücünüz yettiğince adım adım takip etmek zorundasınız.

İyi bir şirket hikayesine sahip olmanız için 7 kurtarıcı adım sunmak istiyorum;

  1. İlk nokta, temel bilgi eksikliğidir. Markanızdan etkilenen kişilerin ve marka savunucularının neye önem verdiği tespit edilmemesi. Bu konuları tanımlamak için daha iyi dinlemeyi düşünün.
  2. Müşterilerinizin kim olduğu üzerinde yeterince bilgiye sahip olmalısınız. Kabaca müşteri segmentini bilirsiniz ama, biraz detaya girmek gerektiğinde onları tanımadığınız ortaya çıkabilir.
  3. Müşterilerinizi sizin ürününüzle ilgili heyecanlandıran temel şeyi bulun ve ondan emin olun. Müşterilerinize bir şekilde satış yapıyorsunuz ama onları neyin heyecanlandırdığını bilmiyorsunuzdur ya da onları tam anlamıyorsunuzdur. Belki de bu kadar basittir.
  4. Sizi çevreleriyle nasıl paylaşıyorlar? Müşterilerinin onlara sunduğunuz şeyleri nasıl alıp paylaşmayı sevdiğini ve hangi formatlardan hoşlandığını anlamıyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu tek cümlede de olsa, basit ve güçlü bir tavsiyedir.
  5. Mutlaka bir içerik stratejisi ve içerik yönetimi planınız olmalı. Eğer küçük bir şirket iseniz, bence önce bu ilk beş maddeyle başlayın.
  6. Yeterli iş ve müşteri hacminiz varsa, bir hikaye anlatma stratejisi oluşturmak ve müşterilerle devam eden iletişimleri yönetmek için mutlaka halkla ilişkiler veya sosyal medya ekibi oluşturmalısınız. En azından, bizim gibi bir firmadan bu konuda danışmanlık hizmeti almalısınız. 🙂
  7. Basında ya da internette, zamanında ve uygun bir şekilde çıkış için bir takvim veya stratejiniz olması gerekir.

Eğer bu eksiklikleri önemsemeden üretiminize devam ederseniz, bu durum sizi yavaş yavaş hammadde-tüketici arasında bir kısır döngüye sokacaktır. Farkettiğinizde pazar çok değişmiş olabilir.

Eğer hiç birini yapmıyorsanız, gözünüzü korkutmayın.

Yazdıklarımın hepsini bir anda yapamayabilirsiniz.

Buz büyükse, adım adım kırabilirsiniz. Yeter ki adım adınız.